Skip links

FOTOGRAFIJŲ PARODA RAUDONOS KLAIPĖDOS KRAŠTO PLYTOS

Priekulėje – fotografijų paroda „Raudonos Klaipėdos krašto plytos“

 

„Gyvieji Klaipėdos krašto istorijos liudytojai jau eina užmarštin, o raudonų plytų pastatai lieka šią istoriją liudyti amžiams“, – teigia projekto „Raudonos plytos“ autorė Edita Valinčienė, kurios iniciatyva visuomenei pristatoma fotografijų paroda „Raudonos Klaipėdos krašto plytos“, kuri šiuo metu eksponuojama Priekulėje.

Fotografijų paroda „Raudonos Klaipėdos krašto plytos“ yra apie Klaipėdos krašto raudonų plytų statinius ir namus, kurie yra vienas ryškiausių bruožų, išskiriančių Klaipėdos kraštą. Parodos ir projekto „Raudonos plytos“ idėja – per degto molio raudonų plytų pastatus ir jų likimus pasakoti Klaipėdos krašto istoriją. 

„Parodoje mes matome daugybę objektų visame Klaipėdos krašte – buvusias kaimo mokyklas, pašto, geležinkelio stotis, kurių būklė, deja, apverktina. Labai norėtųsi, kad kiekvienas raudonų plytų pastato savininkas Klaipėdos krašte suvoktų – turtas, kuris jam priklauso, yra civilizacinės pažangos, prestižo, išskirtinumo ženklas“, – įžvalgomis dalijasi istorikas prof. dr. Vasilijus Safronovas.

„Kyla klausimas, ką daryti su šiais raudonų plytų pastatais situacijoje, kai Klaipėdos krašto kaimo vietovėse mažėja gyventojų, kai buvęs mokyklos pastatas dėl to nebeatlieka funkcijos, o buvusioje stotyje traukinys nebestoja. Manau, kad sprendimą turėtų priimti ne atskirų pastatų savininkai, bet čia reikėtų mažų mažiausiai regioninio sprendimo savivaldybių, kurioms tai aktualu, lygmeniu. Tai galėtų būti iniciatyva perimti pastatą savivaldybės poreikiams, kai valstybės įmonė jo atsisako arba projektas, bent jau siūlantis paramą tiems (ypač viešiesiems) pastatams, kurių savininkai juos tvarko, kai toks tvarkymas vyksta pagal nustatytus reikalavimus. Juk turime visą raudonų plytų pastatų tinklą, kurie yra neatsiejama šio krašto istorijos dalis. Klaipėdos kraštas tikrai neišnaudoja viso savo turistinio potencialo, o šie objektai galėtų tą puikiai padėti padaryti. Tik reikia, manau, daugiau sąmoningumo vietoje ir nelaukti, kol Vilniuje bus nutarta, kas įvyks su objektais, kurių likimas pirmiausia aktualus ne Vilniui, o Klaipėdos kraštui.“ – teigia istorikas V. Safronovas.

Projektas „Raudonos plytos“ kalba apie Klaipėdos krašto istoriją XIX–XX amžiuje: mokyklas ir švietimo sistemą, susisiekimą traukiniais ir pilnas geležinkelio stotis, apie paštus, žmones Klaipėdos krašto miestuose ir kaimuose, jų laisvalaikį, buitį, drabužius, apie liuteronų tikėjimą ir tradicijas šioje bažnyčioje.

Fotografijų parodoje „Raudonos Klaipėdos krašto plytos“ – senosios raudonų plytų mokyklos, paštai, evangelikų liuteronų bažnyčios ir joms priklausantys pastatai, traukinių stotys. 

Šiuo metu paroda eksponuojama Priekulės meno ir kultūros centre (Turgaus g. 4, Priekulė). Apžiūrėti kviečiama darbo dienomis 10–19 val. Paroda Priekulėje veiks iki kovo 23 dienos.

 

https://raudonaplyta.lt/

Leave a comment

Skip to content