Skip links

NAUJAS FESTIVALIS „ŽENKLAI“ KVIES PAŽINTI NEPAŽINTĄ PRIEKULĘ IR JOS KŪRĖJUS

Balandžio 11-13 d. Priekulę nustebins naujas įvairius meno žanrus, lauko ir vidaus erdves, vietos gyventojus ir svečius į vieną kultūrinį vyksmą apjungsiantis festivalis „Ženklai“.

Priekulės meno ir kultūros centro inicijuojamas festivalis pažinti Klaipėdos krašto kultūrinę atmintį, pasitelkiant šiuolaikines menines priemones ir žanrų įvairovę. Vakarų Lietuvos istoriją bei tradicijas aprašę ar tebefiksuojantys literatai vis dar stokoja platesnio pripažinimo šių dienų kultūriniame kontekste, todėl festivalyje norisi supažindinti su čia kūrusių ar tebekuriančių rašytojų, literatų kūriniais, leidėjų bei spaustuvininkų veikla, jų nuopelnais šio krašto tarmės, žodžio raidai, knygos menui, tačiau juos pristatyti šiuolaikinio meno interpretaciniame skambesyje. Pasak prof. Viktorijos Daujotytės, turime jausti pareigą kalbėti apie tai, kas yra svarbu, kas susiję su mūsų lietuvių kultūros ir literatūros palikimu.

Šiemet festivalis atsigręš į unikalią šišioniškių tarmę, knygnešystės istoriją ir bendrąją daraktorystės tradiciją bei priekuliškės Editos Barauskienės kūrybą. Siekant gaivinti senąsias ir puoselėti gyvąsias kultūros tradicijas, priartinti jas prie šiuolaikinės visuomenės poreikių, užtikrinti istorijos ir meno sinergiją, bus pasitelktos inovatyvios meninės raiškos priemonės, kaip video projekcijos, interaktyvaus teatro elementai, kt.

Festivalį šeštadienio vakarą (nuo 19 val.) pradės visų mylima dainininkė Alina Orlova, pasidalinsianti savo pažinimo ženklais per visiems gerai žinomomas autorines ir naujas dainas. Koncerto metu bus apdovanotas jau 14-as Ernsto Vicherto premijos „Jaunasis talentas“ laureatas. Klaipėdos rajono savivaldybės finansuojama 500 eurų premija siekiama pagerbti ir įamžinti žymaus Mažosios Lietuvos kultūros veikėjo, teatro įkūrėjo, krašto rašytojo, teisėjo E. Vicherto atminimą, išryškinti visuomenės rūpinimąsi jaunąja karta. Atidarymo metu bus įteikta metų kultūros ir meno darbuotojo premija, kuria siekiama įvertinti kultūros ir meno darbuotojus, motyvuoti ir skatinti juos už puikius profesinės veiklos rezultatus, indėlį į kultūros aplinkos plėtojimą. Geriausiai įvertintam Metų kultūros ir meno darbuotojui bus įteikta 1500 eurų dydžio premija.

Apdovanojimų ceremoniją vainikuos „Aukso paukštės“ apdovanojimai, kurie įteikiami ryškiausiems Lietuvos kolektyvams, jų vadovams, tautinei kultūrai nusipelniusioms asmenybėms. Lietuvos nacionalinio kultūros centro įsteigtais ir LR kultūros ministerijos finansuojamais mėgėjų meno apdovanojimais kasmet pagerbiami labiausiai nusipelnę šalies chorai, teatrai, šokių kolektyvai, folkloro, dainų ir šokių ansambliai, liaudies muzikos ir pučiamųjų instrumentų orkestrai. Geriausiu 2023 m. suaugusiųjų teatru ir vadovu paskelbtas Priekulės meno ir kultūros centro Ernsto Vicherto teatras ir jo vadovas Donatas Savickis.

Vizualine festivalio ašimi taps video projekcijos, kurios papuoš istorinės Priekulės gatvės pastatų fasadus. Jose skleisis šio krašto rašytojų tekstų ištraukos, šišioniškių tarmės liudijimai, tradicinio kostiumo raštai, kt. (autoriai: Jolita Vozgirdienė, Donatas Bielkauskas, Kristijonas Lučinskas).
Siekiant atkreipti dėmesį į unikalią istorinių pastatų architektūrą, dalis jų bus meniškai apšviesti. Spalvomis sušvitusioje gatvėje gyventojai ir svečiai galės stebėti ,,Priekulės Ernsto Vicherto teatro“ ir šeimos teatro „Lino lėlės“ teatrines inscenizacijas, muzikinio dueto „Tykumos“ garso performansą, elektroninės muzikos kompozitoriaus ir garso inžinieriaus Luko Tarvainio autorinį koncertą.

Festivalį pradės kaligrafijos dirbtuvės, kurias dvi dienas (balandžio 11 ir 12 d.) iš anksto užsiregistravusiems priekuliškiams ves „Prof. A. Kliševičiaus kaligrafijos ir rašto meno mokyklos“ lektorius Linas Spurga. Dirbtuvių metu išrašyti žodžiai ir krašto rašytojų citatos taip pat nuguls į vieną iš video projekcijų.

Tikimasi, kad toks novatoriškas projekto pobūdis paskatins vietos bendruomenę labiau vertinti ir didžiuotis savo krašto tapatybe, istoriniu palikimu. Siekiama, kad festivalis taptų tradiciniu ir vienu ryškiausių renginių priekuliškiams, aplinkiniams rajono gyventojams, svečiams bei išeiviams. Pasinerti į festivalio vyksmą balandžio 13 d. kviesime iki 22 val., tad priekuliškius raginame pasirūpinti šilta apranga ir karšta arbata termosuose. Esant blogoms oro sąlygoms, kai kurie veiksmai gali persikelti į Priekulės meno ir kultūros centro patalpas.

Projektą organizuoja: Priekulės meno ir kultūros centras
Projektą finansuoja: Lietuvos kultūros taryba, Klaipėdos rajono savivaldybė

Leave a comment

Skip to content